Ieri, 11 februarie 2020, clasa a VIIa B, a sarbatorit Saptamana „Sigurantei pe internet” (10-14 febr.). Moderatorul activitatii a fost elevul Draghici Teodor, care a anuntat in deschidere tema dezbaterii: Bullying-ul/Cyberbullying-ul. Acesta a propus colegilor de clasa accesarea materialelor video puse la dispozitie de oameni cunoscuti in mediul online sau TV, prin intermediul campaniei „O lume fara frica (Salvati copiii!)” pentru a cunoaste efectele neplacute ale hartuirii.
Povestile vedetelor: Alina Eremia si Irina Rimes, accesate pe platforma www.farafrica.ro, au dat startul discutiilor, ele fiind finalizate cu definirea, intr-un mod original, a hartuirii, ilustrarea fenomenului in versuri si conceperea unor afise menite sa stopeze fenomenul violentei de orice fel. La finalul activitatii, elevii s-au gandit la un titlu potrivit pentru lectia interactiva, condusa de colegul lor „Moderator pentru o ora”.






Add Comment