Elevii claselor a lV-a A și B , a V-a A și a Vl-a A au participat marți, 11.06 ,la activitatea intitulată ,, Prevenirea și combaterea delincvenței juvenile ” , realizată in colaborare cu Casa de Cultură ,,I .L . Caragiale ” Ploiești. Doamna jurist Elena Ionescu le-a prezentat elevilor materiale video pe baza cărora au avut loc discuții care au vizat următoarele aspecte:
– drepturile și îndatoririle copiilor
– consecințele discriminării
– respectul față de propria persoană și față de cei din jur
– delincvența juvenilă și victimizarea minorilor.
– vârsta începerii răspunderii penale




Add Comment